erb obce Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou je starobylé město východních Čech na soutoku řeky Cidliny s Bystřicí. Okolní krajina je mírně zvlněná, střídají se zde louky, lány obilí nebo ovocné sady s rozsáhlými lesy a rybníky. Zeleň, která zaujímá i značnou část uvnitř města, dává městu přezdívku “Město v zahradách”.

Nejstarší zprávy o městě jsou dochovány z 12. století. Od roku 1611 je život města spojen se šlechtickým rodem Kinských. Jejich sídlo, zámek Karlova Koruna, postavený v letech 1721–1723 podle plánů jednoho z nejvýznamnějších architektů českého baroka Jana Santini - Aichela, je dominantou města a okolí. Do historie se město zapsalo porážkou selské rebelie v roce 1775, kdy byli vzbouření sedláci nahnáni císařským vojskem do Velkochlumeckého rybníka. Dodnes ji připomíná Památník selských bouří stojící východně od města na malém návrší řečeném Skalka.

Nejstarší stavební památkou je bývalý farní, později hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice. Byl postaven roku 1134 v románském stylu, později přestavěn ve stylu gotickém. Jeho původní podoba je zachována ve znaku města. Klicperovu náměstí dominuje gotickorenesanční kostel sv. Voršily, postavený za vlády Pernštejnů. Ve východní části chlumeckého náměstí se tyčí Mariánský sloup, který nechal postavit v roce 1710 Václav Norbert Kinský na počest vítězství císaře Josefa I. a jeho spojenců nad Ludvíkem XIV. o španělské dědictví. Severně od náměstí se nachází bývalý klášter Loreta, nyní sídlo městského muzea.

Ke kulturnímu vyžití slouží místním občanům a návštěvníkům města knihovna s informačním střediskem, hudební klub Říhův dům, Občanské centrum a dále městské kulturní středisko Klicperův dům s kapacitou 232 diváků v hlavním sále, vedlejším malým sálem a zázemím pro účinkující i návštěvníky, vše vybavené moderní promítací, divadelní i světelnou technikou. Ke sportu a k rekreaci mohou občané využívat hřiště, tělocvičnu, krytou sportovní halu nebo bowlingovou dráhu. Nelze opomenout nově zrekonstruované koupaliště s bazénem o velikosti 55x50 m. Občerstvení a ubytování nabízí hned několik hotelů, restaurací a hospůdek. Dobrou dopravní obslužnost zajišťují vlakové i autobusové spoje.

web: www.chlumecnc.cz

Virtuální prohlídka

rop eu